Gökdenizler Group
Soğuk Zincir Tedariği

Soğuk Zincir Lojistiğinde ürün (gıda veya ilaç), sadece doğru sıcaklık aralığında tutmak yeterli değildir. Gıda, ilaç, serum, aşı gibi soğuk zincir ürünlerinin kalitesi ve güvenliği için sıcaklıklardaki artış ve azalışların da izlenmesi, sıcaklıktaki artış ve azalışların belirlenen sınırlar içinde kalması sağlanmalıdır.

Ürünlerde Soğuk Zincirin kırılması, sıcaklıklardaki çok küçük değişiklikler bile ürünlerin raf ömrünü ve güvenliğini önemli derecede etkilemektedir.

Mikrobiyolojik üremenin başlaması ve gıdanın kalitesinin azalması, bozulması ve gıda zehirlenmesi riski taşıması için, özellikle, 0 ile +1 derece arasında soğutulmuş gıdalarda, belirtilen sıcaklık sınırlarının birkaç derece bile aşılması yeterlidir. Gıda ürünlerinde kalite kaybı, saklama sıcaklığı ve belirlenen sıcaklık değerlerinin üzerinde geçirilen zamanla doğru orantılıdır ayrıca sıcaklık değerindeki değişimle etkendir.

Soğuk Zincirde kalite ve gıda güvenliği hasat veya üretimden sonra mümkün olan en kısa zamanda ideal saklama sıcaklığına soğutulması ile sağlanabilir.

Soğuk Zincir Lojistiğinde sıcaklık değişimleri için en fazla risk, ilaç veya gıda ürünlerinin soğuk hava depolarından nakliye araçlarına transferi sırasında, liman veya havalimanında ise soğuk hava depolarından gemi veya uçağa taşınmaları sırasında oluşmaktadır.

Bu risklerin azaltılması için yeni teknolojik çözümler, indikatör etiket sistemleri üreticiler ve nakliyeciler tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Soğuk Zincir gıda veya ilaç ürünleri için üretim anında başlar. Gıda ya da ilaç eğer üretiliyorsa, ideal sıcaklıkta üretilir ve hemen paketleme ve buradan da depoya alınır.

 

Tarladan toplanan gıda ürünleri ise hızlı bir şekilde paketlemeye daha sonra da ideal saklama sıcaklığına getirilmesi için soğutmaya alınır. Depolama tesislerinin dışındaki sıcaklıklar genelde mevsimine göre -5 derece ile 50 derece arasında değişebilir.

Uluslararası gönderimi yapılan gıda ve ilaç ürünleri ise çoğunlukla deniz ve havayolu ile taşınırlar. Havalimanı veya limanı aktarımları ise, ideal saklama sıcaklığını korumak amacaıyla, soğutmalı kamyonlar ile yapılır. Kamyonların soğutma kapasiteleri bu amaçla tasarlanmıştır. Transfer sırasında dışarıdaki sıcaklık -5 derece ile 50 derece arasında değişebilmekte ve ürünler liman veya havalimanındaki transferleri sırasında doğrudan güneş ışına maruz kalabilmektedir. Güneş altında sıcaklık ise 80 dereceye kadar ulaşabilmektedir.

Deniz veya havayolu transferi sırasında ideal derecenin korunması için kullanılan çözümler Soğuk Zincirin devamlılığını sağlar. Ürünler varış noktalarında da gönderim noktasına benzer koşullar ile karşılaşırlar. Varış noktasından depoya aktarımı sırasında yine son teknoloji Soğuk Zincir güvenlik sistemleri çözümleri ile ürünler garanti altına alınır. 

 

 

 

 

 

 

GDP uyumlu

Taşıma sırasında tıbbi ve biyolojik ürünlerin kalitesini ve bütünlüğünü korumak, halk sağlığı ve hasta güvenliği açısından ilaç üreticileri ve lojistik sağlayıcılar için çok önemlidir.

Tıbbi ve biyolojik ürünlerin çoğu, üretim ve dağıtımın her aşamasında sıcaklık kontrollü bir ortam gerektirdiğinden, depolama ve taşıma sıcaklıklarının kontrolü, ilaçların kalitesini ve etkinliğini korumak için hayati öneme sahiptir.

Thermo King olarak, tıbbi ürün gönderilerinin kalitesinden ödün verildiğinde, riskin kargo kaybından çok daha fazlası olduğunu anlıyoruz- hastaların sağlığını ve iyiliğini tehlikeye atabilir. Thermo King'in kapsamlı ve özel bir uzmanlık platformu olan TK PharmaSolutions, uygulama bilgi birikimi ve geniş bir hizmet yelpazesi sunarak, ilaç endüstrisinin hassas ihtiyaçlarını giderir.

İlaç taşımacılığı için İyi Dağıtım Uygulamaları (GDP) nedir?

İyi Dağıtım Uygulamaları (GDP) prensiplerinin amacı, iyi üretim uygulamalarıyla belirlenen yüksek ürün kalitesinin dağıtım zinciri boyunca korunmasını sağlamaktır. Bu, ilaçları (API'ler gibi) ve tıbbi bileşenleri almak için kullanılan nakliye araçlarının üretimden distribütörlere ve toptancılara kadar uzanır. Ayrıca hastanelere ve eczanelere uyumlu teslimatı sağlamalıdır.

Distribütörlerin insan kullanımına yönelik tıbbi ürünlerin iyi dağıtım uygulamaları konusunda Avrupa Birliği yönergelerine uymaları zorunludur.

 

Soğuk zincir lojistiği boyunca dikkat edilmesi gereken şeyler aşağıda verilmiştir;

  • Üretimden sonra nakliye aracına gerekli sıcaklıkta ürünler yüklenmeli. 
  • Nakliye aracı soğuk zincir lojistiğine uygun olmalı.
  • Nakliye aracından uygun depolara ürünler yerleştirilmeli.
  • Gerektiğinde depodan alınarak tekrar frigorifik nakliye aracına yüklenmeli.
  • Nakliye aracı ürünün satışını yapacak firmalara ürünleri teslim etmeli. 
  • İşletmeden tüketiciye aktarırken ürünlerin gerekli sıcaklıkta olduğundan emin olunmalı.

Soğuk zincir süreci iyi kontrol edilemezse bazı problemler ortaya çıkabilir. Aşağıda hangi hataların olabileceğini göreceksiniz;

  1. -18 derecenin altında ürünler bozulabilmektedir. 
  2. Ürünler tekrar tekrar dondurulup çözündürülmemelidir. Sadece kullanılacak miktar çözündürülür.
  3. Ürünler çözündürüldükten sonra kullanılmadıysa tekrar dondurulmaz.
  4. Sevkiyat ve depolama süreci boyunca soğuk zincir süreci kontrol edilmelidir. -18 derece koşulu her zaman sağlanmalıdır. 

Soğuk zincir lojistiği sayesinde ürünler tüketiciye sorunsuz ulaştırılır. Dondurulmuş ürünlerin üretiminden sonra en önemli adım sevkiyattır. Sevkiyat sürecinde sorun yaşamamak için gökdenizler group soğuk zincir hizmetinden faydalanabilirsiniz. 

 

Araç takip sistemimiz, bir aracın konumu ve rotası hakkında gerçek zamanlı ve tarihsel bilgiler sağlar.  Veriler herhangi bir zamanda internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan görüntülenebilir. Fiziksel bir konumun etrafında ayarlanabilir bir sanal çit olan coğrafi sınırlamanın eklenmesi, planlamayı ve faturalandırmayı daha da verimli hale getirir. 

 

YÜKLEMELERİNİZ HAKKINDA DİREKT BİLGİ ALIN

%100 doğru sürüş kaydı ayrıca Bir düğmeye basarak, tüm kayıtlı veriler alınabilir ve özel gereksinimlere uyarlanmış kapsamlı raporlara konulabilir. 

 

KONTROL SİZDE

Kavrama, görevleri uygun şekilde planlamak ve gerektiğinde ayarlama yapmak için mevcut filomuz ve atamalarınız hakkında gerçek zamanlı içgörüye sahip olmak anlamına gelir. Taşıma sırasında ve teslimat sırasında çekirdek sıcaklık gibi mevcut trafik durumu veya taşıma koşulları hakkında bilgi sahibi olmanın yanı sıra. Kontrol  süreçleri hızlandırmak için bir genel bakışa sahip olun.


MONİTÖR. PLAN. İLETİŞİM KURMAK

Yasa ve yönetmeliklere uymak için takograf verilerini uzaktan indirerek veya saatleri kaydederek kontrol sahibi olun. Faturaların daha hızlı gönderilmesi ve manuel hataların önlenmesi için diğer uygulamalarla doğru bağlantılar aracılığıyla farklı departmanlarla verimli bilgi alışverişini gerçekleştirin. Ayrıca müşterinizi doğru ve zamanında bilgilendirebilirsiniz. 

Gökdenizler Group
Bize Ulaşmak İçin?
Sizlerde Yandaki Formu Doldurarak Bizlerle Hızlı Bir Şekilde İletişime Geçebilirsiniz!
Müşteri Temsilcisi

GÖKDENİZLER GROUP ile iletişime geçtiğiniz için teşekkürler! Size nasıl yardımcı olabiliriz?

05:50:05
Görüşmeyi Başlat